Zaczynając naukę języka angielskiego warto mieć świadomość tego, które elementy języka będą dla nas łatwe, a które trudne. Pomoże to w skupieniu się na tym, co nam samym sprawia w nauce języka trudności oraz przyśpieszy naukę. Poniżej prezentuję listę elementów języka, które będą przyjemne lub kłopotliwe w nauce, poczynając od tego co łatwe. Zapraszam do czytania!
Łatwe: angielski prawie się nie odmienia
Rzeczowniki angielskie nie odmieniają się przez przypadki – mamy tylko mianownik w liczbie pojedynczej lub mnogiej. Gramatyczna płeć rzeczownika jest całkowicie pomijana, wielu native speakerów nawet nie zna takiego pojęcia. Odmiana czasowników również jest prosta, a wyjątków od reguł jest tak niewiele, iż niemal wszystkie można zmieścić na ostatniej stronie podręcznika na poziomie średniozaawansowanym. Czasowniki w języku angielskim występują w następujących formach:
- podstawowej
- dla trzeciej osoby liczby pojedynczej (podstawowa + końcówka s)
- ciągłej (forma podstawowa plus końcówka -ing)
- przeszłej (podstawowa plus końcówka -ed)
Również czasy są łatwe w języku angielskim – używane są tylko teraźniejszy, ciągły i przeszły, a czas przyszły tworzy się przez użycie czasownika modalnego (o tym dużo później). Istnieje co prawda także bardziej skomplikowany czas perfect, ale o nim uczymy się na wyższym poziomie nauki i generalnie jest on rzadziej używany.
Łatwe: pisownia i wymowa
„Ale jak to?!” możecie się oburzyć, „przecież dopiero co pisałeś że pisownia i wymowa angielska są trudne!” Ino pisałem. Bez dodatkowych pomocy uczenie się pisowni, a zwłaszcza wymowy angielskiej jest bardzo trudne. Jednakże jeśli nauczymy się Międzynarodowego Alfabetu Fonetycznego i będziemy się nim podpierać w nauce, wymowa angielskich słów nie sprawi nam problemów – język posiada tylko trzy-cztery głoski, których nauka może być kłopotliwa dla początkujących. Co więcej, nie należy pomijać faktu, iż język angielski pisany jest alfabetem łacińskim. Może to trywialna uwaga, ale nawet nie znając angielskiego będziecie w stanie jako-tako coś tam przeczytać napisanego w tym języku, czego nie można powiedzieć o tekście rosyjskim czy greckim!
Łatwe: nowe zjawiska gramatyczne
Wbrew pozorom wiele zjawisk gramatycznych występujących w języku angielskim a nieobecnych w języku polskim jest łatwych do nauczenia się, gdyż rządzą się one logicznymi, przejrzystymi regułami. Czasu ciągłego używa się na określenie czynności rozciągniętych w czasie, na przykład chodzenia (walking), pisania (writing) czy czytania (reading). Przedimki występują przed rzeczownikami: „a” przed rzeczownikiem wspomnianym pierwszy raz, „an” jeśli nowy rzeczownik zaczyna się w wymowie na samogłoskę, „the” jeśli rzeczownik był już wcześniej wspominany i wiemy o co chodzi. Bardzo proste! Oczywiście, nie wszystkie fenomeny gramatyczne takie są, czas perfect może przysparzać trudności nawet zaawansowanym uczniom, jednak większość jest prosta.
Trudne: Rozmowa z native speakerem
Nawet jeśli całkiem nieźle mamy już ogarnięte słownictwo i potrafimy czytać proste teksty po angielsku, niemal zawsze z rozmową będziemy mieć problemy – zwłaszcza jeśli naszym partnerem będzie native speaker. To kwestia bariery psychicznej, którą ma większość uczniów, czy to z powodu strachu przed tym jak się wypadnie czy też obawą przed niezrozumieniem rozmówcy. Niemniej jednak opory psychiczne należy przełamać – prędzej czy później będziemy w końcu musieli rozmawiać po angielsku, więc uciekanie przed tym tylko pogorszy nasze położenie w tej sytuacji.
Trudne: Przyimki
Angielskie przyimki sprawiają trudność uczniom na każdym etapie nauki. Angielskie przyimki operują zupełnie innymi zasadami niż polskie i ciężko do nich dopasować jakiś zestaw reguł. Po prostu trzeba się ich nauczyć!
Trudne: Kolokacje
Podobnie jak polski, angielski jest bogaty w związki frazeologiczne. Jest ich wiele, a znaczenia zwykle nie da się wywnioskować z samego brzmienia. Często same w sobie brzmią raczej dziwacznie, jak na przykład: bull session, to learn by heart, game is up. Ta strona języka jest trudna nawet dla najbardziej zaawansowanych uczniów!
Co jeszcze według Was jest łatwe bądź trudne w nauce języka angielskiego? Zapraszamy do podzielenia się opiniami w komentarzach!