Nie tylko alfabet łaciński – alfabety Europy

Jak wszyscy wiemy nie każdy język Europy da się ot tak odczytać. Ukraiński czy rosyjski podstawi przed murem tych, którzy nie uczyli się tych języków! Ile alfabetów jest używanych w Europie i jakie one są? Przekonamy się za chwilę!

Cyrilica

Cyrylica to alfabet używany do zapisu języków głównie słowiańskich, ale także innych – tam, gdzie silne były rosyjskie wpływy kulturowe. Jest to alfabet który w swojej pierwotnej formie został opracowany w dziesiątym wieku naszej ery, by dostosować pismo grecki do potrzeb języków Słowian. Najstarszy rękopis znaleziony na terenie Polski, Kodeks supraski, został spisany cyrylicą w języku starocerkiewnosłowiańskim. Cyrylica była używana do zapisu wczesnego języka polskiego do późnego średniowiecza. A w jakich krajach jest używana obecnie?
Gdzie używa się cyrylicy?
Obecnie języków pisanych cyrylicą używa około 250 milionów ludzi na całym świecie. Języki zapisywane cyrylicą to rosyjski, serbsko-chorwacki, bułgarsko-macedoński, białoruski, ukraiński i rusiński. Oprócz tego cyrylica jest jednym ze sposobów zapisów języków kazachskiego oraz mongolskiego.

Współczesna rosyjska cyrylica
Współczesna rosyjska cyrylica

Alfabet grecki
Alfabet grecki jest najstarszym z europejski alfabetów, niewiele zmienionym od czasów starożytnych. Obecnie używa się go tylko do zapisu języka greckiego w Grecji i na Cyprze. Ponieważ jednak oba te państwa są popularnymi kierunkami wakacyjnych wojaży, warto go sobie przyswoić! Poniższa tabelka pokazuje czytanie języka greckiego za Wikipedią (z linkami).

Współczesny alfabet grecki - czytanie
Współczesny alfabet grecki – czytanie

Jak widać wiek alfabetu greckiego odzwierciedla jego nieco nieintuicyjny charakter – na szczęście ortografia grecka nie jest aż tak skomplikowana jak angielska! A w razie czego zawsze pomoże Międzynarodowy Alfabet Fonetyczny.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *